Yumurta

Ben küçücüktüm ve biz yoksulduk, yağda yumurtayı çok severdim, tutturdum bir gün yumurta diye, annem nereden bulduysa bana yağda bir yumurta kırdı…

Ben yerken yanıma oturup beni sevgi dolu gözlerle seyretti “Sende ye” dedim anneme.

Başımı okşayarak “Ben yumurta sevmem ki” dedi.

Yıllar sonra bir vesile ile annemin yumurtayı çok ama çok sevdiğini öğrenince , anneme öyle bir sarılıp ağladımki, içimde göz yaşı kalmadı.

O an dünyanın tüm yumurtalarını anneme almak geçti aklımdan.

Sevgi yi anlat deseler bana gözlerim yaşarır anlatamam, duygu bedenimden taşar dilime dökülür, şelaleden dökülen su gibi.

Anlatamam ama sedece anne derim, annelik derim, annem derim anlayan bunu anlar, anlamayana ben dahil kimse anlatamaz zaten

Her kadın, ister anne olsun ister olmasın içinde bir annelik barındırır, bu onu anaç yapar sevdiklerini koruma kollama içgüdüsü ile davranır, bu kadını değerli kılandır, sevgi dolu kılandır, duygusal, kılandır, saygıdeğer kılandır.

Ben o gün anlamıştım sevmenin yeri geldiğinde çok sevdiğinden vazgeçmek olduğunu, benim annem öyle bilgili de değil, hatta ilkokul mezunu bile değil.

Anladım ki çok sevmek için, anne olmak için sevmenin ne demek olduğunu bilemek, şiir, edebiyat , çok bilmişlik gerekmezmiş, diplamolarada gerek duyulmazmış.

Sadece seversin,verirsin, yeri geldiğinde vazgeçersin. Bunu bir anneden daha iyi kim yapabilir.

Sevgiyi bilmek ve öğrenmek için bir annenenin davranışılarını gözlemlemeniz yeter, binlerce sevgi anlatan kitap okumanıza gerek kalmaz.

Eve geldiğinizde öyle bir sorar ki “Karnın aç mı diye” o sorunun sevgi derinliğini binlerce kitap anlatamaz..

Bence insan, acıyı anne yüreğinden, sevgiyi bir annenin evladına bakışından, özveriyi bir annenenin anaçlığından, iyiliği bir annenin evlada davranışlarından, anlayışı bir annenin evlada hoş görsünden karşılıksız vermeyi bir annenin evlada verişinden öğrenmelidir…

1 Cevap

  1. s.hesapçıoğlu dedi ki:

    annelerin.hakkı.ödenmez.bir.ömür.boyu.çalışsak.annenin..çocuğunun.ağlayıpta.emzirip.uyutmasını.ödeyeymez..allahım.annelerimiz.için.günah.yazma.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!