O ısırdığınız meyve değil tarım ilacı olabilir

Dikkat! O ısırdığınız meyve değil tarım ilacı olabilir

Yediğiniz sağlıklı meyve ve sebzeler aslında zararlı tarım ilaçlarıyla yüklü olabilir. Yapılan son bir araştırma, bazı ürünlerde 60’tan fazla tarım ilacı kalıntısına rastlandığını ortaya çıkardı. Bundan en çok hangi yiyecekler etkileniyor ve nasıl korunabilirsiniz?

Tarım ilaçları en çok hangi meyve ve sebzelerde bulunuyor?

Amerika’daki Çevre Çalışma Grubu (EWG) her sene meyve ve sebzelerdeki pestisit miktarı üzerinde araştırma yapıyor ve bunu yayınlıyor. Grubun 2015 araştırma sonuçlarına göre elma en çok pestisit miktarı ile beş yıldır üst üste en çok tarım ilacı bulunduran meyve ünvanına sahip. EWG’nin verilerine göre en çok tarım ilacına sahip sebze ve meyveler şunlar:

Elma (Pestisit oranı %99)

Şeftali (Pestisit oranı %98)

Nektarin (Pestisit oranı %97)

Çilek (Pestisit oranı %13)

Üzüm

Kereviz

Ispanak

Tatlı/dolmalık biber

Salatalık

Çeri domates

EN HİJYENİK TARİF

Yiyeceklerinizden tarım ilaçlarını temizlemek için bu spreyi deneyin. Karışımın içindeki sirke doğal yollardan antibakteriyel özellik sağlayacak, limon da doğal bir astringent yani sıkılaştırıcı/büzüştürücü etki sağlar.

Ne lazım?

1 bardak su, 1 bardak damıtılmış beyaz sirke, 1 yemek kaşığı tuz, yarım limon

Nasıl yapılır?

Bütün malzemeleri büyük bir kapta karıştırın. Bir sprey şişesine doldurun. Meyvenin, sebzenin üzerine spreyi sıkın ve 5 dakika bekletin. Sonra ovalayın ve durulayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!