Nar bahçesi

Bir padişah, iki veziri ve diğer erkanından birkaçını yanına alarak payitahta yakın yerleşim merkezlerinde bir gezintiye çıktı.

Payitahttan ayrılıp birkaç saatlik bir yol kat ettikten sonra yolları üzerindeki bir nar bahçesinde dinlenme molası verdiler. Olgunlaşmış, tam kıvamını bulan narlar insanın iştahını kabartıyordu. Padişah bahçe içinde çalışmakta olan yaşlı bir adamı yanına çağırdı sordu:

Bu güzel bahçe kimin?-Bu nar bahçesi benimdir efendim, babamdan miras kaldı.Çocuğun var mı?

-Allah bize bir evlat vermedi efendim bir karı bir koca olma iki kişilik bir aileyiz.-Peki bende bu ülkenin padişahıyım, şuradan bir nar suyu sıksan da içsek…İhtiyar adam hemen evinden bir tas getirdi ve en yakınında ki narlardan sıktı. Padişah içti ve çok beğendi. Padişah ve adamları nar suyunu içtikten sonra biraz daha yol almak için ihtiyara veda edip yola koyuldular. Yolda şeytan padişaha vesvese verdi. ‘’madem o yaşlı karı kocanın mirasçıları yok birkaç kuruş karşılığında nar bahçesini satın alıyım’’ diye düşündü.

Padişah ve adamları akşama doğru dönerlerken yine o bahçenin yanında konakladılar. Padişah ihtiyardan bir tas daha nar suyu yapmasını istedi. İhtiyar adam bir tas daha hazırladı, sabah ki gibi gönülden olmasa da nar suyunu verdi. Padişah içtikten sonra tadını beğenmedi, sabah içtiğine benzemiyordu ve sordu:-Ne oldu böyle bu sabahkiyle aynı nardan değil mi? Bunun tadı hiçte hoş değil… ihtiyar:

-Aynı nardan, aslında tadında da bir değişiklik yok, asıl değişen sizin kalbiniz. Tebaanızın malına göz koydunuz, bunun içinde narların tadı değişti.!

İnsan bir başkasının malına göz dikmediği sürece aldığı her nefesten tat alır. Ama en ufak bir mala göz diktin mi bütün dünyalar onun da olsa mutsuzdur ve hiçbir şeyden tat alamaz olur…

1 Cevap

  1. SABAHATTİN dedi ki:

    Harika bir hikaye mükemmel ötesi👍🏾

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!