Kışın bu sebze ve meyvelerden yiyorsanız…!

Seralar, iklimlendirme sistemleri, hormonlar, tarım ilaçları derken sebze ve meyveler artık her dönem her yerde bulunabiliyor.

Yazın yetişen salatalık, biber, domates, patlıcan, muz, erik, karpuz, şeftali gibi sebze ve meyveler artık bugünlerde manavlarda ve pazarlarda bulabiliyorsunuz. Peki yaz meyvelerini kışın tüketmek ne kadar sağlıklı?

Uzmanlar Kasım-Nisan ayları arasında salatalık, biber, domates, patlıcan, muz, erik, karpuz, şeftali gibi sebze ve meyvelerin tüketilmemesini söylüyor!

Çünkü, bu tarihler arasında alacağınız sebze ve meyvelerin hiçbiri doğal ortamında, doğal gübrelerle ve güneş ışığında yetiştirilmiyor. Naylon ve benzeri örtüler altında oluşturulan suni ortamlarda, ortamın içi ısıtılarak, suni bir nem dengesi oluşturularak sağlık açısından uygun olmayan hormonlarla yetiştiriliyor.

Ayrıca, böceklerden korumak içinde aşırı miktarda kullanılan tarım ilaçları da cabası!

Üstelik, Doğal olmayan bu tür ortamlarda yetiştirilen sebze ve meyvelerin kanser riskini %70 oranında arttırdığı da uzmanlarca her yıl söyleniyor.

Özellikle hamilelerin yediği bu tür sera ürünü sebze ve meyvelerden aldığı tarım ilaçları ve hormonların doğrudan karnındaki bebeğe gittiği, emziren annelerin de anne sütü ile bu zararlı maddelerin bebeğe aktarıldığı biliniyor.

Mevsimine oranla hem daha pahalı hem de oldukça sağlıksız olan bu tür meyve ve sebzeler yerine kış mevsiminde yetişen mineral ve vitamin yönünden zengin olan elma, portakal, mandalina, ıspanak, pırasa, karnabahar tüketmek daha faydalı.

Bu şekilde hem kanserden korunmak, hem de daha sağlıklı olmak mümkün

PAYLAŞALIM HERKES FAYDALANSIN

————————————

Sayfamızı Takip Edin 👉

👍 Beğen ⤵ Paylaş

1 Cevap

  1. oya tolga dedi ki:

    muz çocukluğumdan beri kış meyvesi olarak yerdik diğerleri tamamda muzu anlıyamadım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!