Aziz Nesin

AZİZ NESİN 11 yaşında hafızdı, Kur’anı ezbere biliyordu.

Sağlam bir din eğitimi almıştı. 1935 ‘te Kuleli Askeri Lisesini, 1937’de Ankara’da Harp Okulunu bitirip asteğmen oldu. üsteğmen Rütbesindeyken “görev ve yetkisini kötüye kullandığı” suçlamasıyla askerlikten uzaklaştırıldı.

Çünkü ordu malzemesini bir köylüye vermişti . 12 Ağustos 1947’de 10 ay ağır hapis ve 3 ay 10 gün de Bursa’da “emniyet-i umumiye nezareti” altında bulundurulma cezasına çarptırıldı.Çok aç kaldı , Hatta Bursa’ya sürgüne gönderildiğinde geceleri çöp karıştırıp sebze meyve bulmaya çalıştığı zamanlar bile oldu .

Bir zaman geldi dünyanın en çok kazanan yazarları arasına girdi. Hiç çalmadı , hiç arabası olmadı . Şehirde bir minibüs ya da bir belediye otobüsünde görebilirdiniz .

Yaşadığı süre içerisinde yüzlerce çocuğun yeme içme barınma giyinme okuma vs..vs.. tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde baktı.

Bir vakıf kurdu ve halen devam etmektedir…

Mezarı vakfın bahçesindedir.Üstünde çocuklar oynasın diye yeri belli değildir.

Ahlaken bitmiş insanların bunu anlama olasılığı da yoktur.

Ahmed Arif Sayfasından alıntıdır (Sabahattin Ali Dünya Edebiyatı)

4 Cevaplar

 1. cihat ertuğrul dedi ki:

  cennete gidecek biri varsa aziz nesindir

 2. Bekir ersan Karcı dedi ki:

  Böylesine dürüst ve ileri görüşe sahip insanlara muhtaç durumdayız.
  Ruhun şadolsun büyük insan.

 3. Onur dedi ki:

  Eyvah eyvah .baksen aziz başkana ya insanın krem zannedip yüzüne süresi geliyo .acaba biz bu adama cübbeli aziz hocamı desek yaw

 4. huriye kesimci dedi ki:

  Ben catalca daki Aziz Nesin vakfini gordum .cok guzel bir yer herkes sorumlulugunun bilincinde buyuyen ogrenciler kucuk ogrencilerin elinden tutuyor avutuyor gezdiriyor.aile olmuslar abla abi gibiler .bagislarla ayakta duruyor .ben bu vakfa ve Aziz nesin e oglu Ali Nesin e cok saygi duyuyorum.kolay gelsin diyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!