Adnan Kahveci

Prof. Dr. Adnan Kahveci;

Üniversiteler arası seçme sınavında Türkiye birincisi olarak İstanbul Üniversitesini tercih etti. Fakat buradaki eğitimi fazla uzun sürmedi. Adnan Kahveci İstanbul Üniversitesinden, ABD-İndiana’da bulunan Purdue Üniversitesine geçerek, elektrik mühendisi olarak lisans eğitimini burada tamamladı. Daha sonra Missouri Üniversitesinde doktora eğitimini tamamladı ve bu üniversitede bir süre akademik araştırmalarda bulundu.

Yüksek Elektrik Mühendisi oldu. Orada çok iyi şartlarda yaşamaktansa ülkesine gelip devletine ve milletine hizmet etmeyi seçti. Maliye Bakanı oldu. Takım elbisesi SümerBank’tandı. Maaşı yetmediği için çocuklarını devlet okulunda okutuyordu. Özel işlerinde eski model bir arabası vardı onu kullanıyordu. Uçak biletleri o zamanlar çok pahalı olduğu için kara yolunu kullanıyordu. Tam bir devlet adamıydı. Trafik kazasında şüpheli bir şekilde öldü.

Hesapları incelendiğinde bankasında tek kuruş parası bile yoktu. Evi krediyle aldığından bankadan ipotekliydi, insanlar para topladı ve borcu kapattı. O böyle bir devlet adamıydı.. Ve aslında olması gereken buydu. Son olarak da şu sözüyle hafızalara kazındı;

“Devlet adamları fakir ölmelidirler ki, idare ettikleri milletler zengin ve mesut olsunlar..”

Mekanın Cennet Olsun.

Alıntı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!